.

Piękna choinka na Święta Bożego Narodzenia - jakie ozdoby na choinkę Polacy lubią najbardziej?

Dodane przez      paź 1, 2021     Dekoracje bożonarodzeniowe , Ciekawostki    0 Komentarze
Piękna choinka na Święta Bożego Narodzenia - jakie ozdoby na choinkę Polacy lubią najbardziej?

Boże Narodzenie to czas, kiedy z nieskrywaną przyjemnością spotykamy się w gronie rodziny i przyjaciół, by złożyć sobie świąteczne życzenia, delektować wykwintnymi potrawami, a także by wymienić się upominkami, które zgodnie z tradycją znajdziemy pod choinką. No właśnie, pod choinką, tylko pod jaką? Bo to, że pod ubraną, to przecież wiadomo.

                                  :D

Pięknie ubrana choinka to element obchodów Bożego Narodzenia, który przyjął się na całym świecie. Nic w tym dziwnego, gdyż już pozyskiwanie drzewka, a potem wspólne dekorowanie i oczekiwanie na prezenty pod nią ułożone to po pierwsze świetna zabawa, a po drugie - nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. Wiecie, że według CBOS aż 97% Polaków deklaruje, że ubierze choinkę na Święta? Dzieci szczególnie cieszą się tym faktem, ale i starszym domownikom ta zabawa przynosi sporą frajdę albo… i kłopot. No właśnie - najpierw trzeba się zdecydować, w jakim stylu chcielibyśmy przyozdobić nasze drzewko.

Każdy nieco inaczej podchodzi do upiększania choinki przed Bożym Narodzeniem. Jedni wolą kupić luksusowe bombki figurki lub eleganckie bombki ręcznie zdobione, drudzy zawieszają komplet bombek jednokolorowych, a jeszcze inni uznają tylko i wyłącznie własnoręcznie wykonane dekoracje. W wielu domach przyjął się również zwyczaj zawieszania na drzewku świątecznych pierniczków, pozawijanych w sreberka orzechów, cukierków lub suszonych owoców z nicianą pętelką. Tak samo dzieci, one również bardzo lubią mieć swój wkład w te przygotowania i z zapałem kleją z kolorowego papieru barwne łańcuchy, które otaczają potem jodełkę kolorową spiralą. Jedno jest pewne: choinka na Święta powinna być ozdobiona przede wszystkim kreatywnie.

Choinka w stylu boho to przede wszystkim naturalne kolory czyli odcienie bieli i beżu. Dominują na niej naturalne, drewniane łańcuchy i zawieszki, orzechy, szyszki, a także dekoracje ręcznie wykonane z papieru. Bombki zazwyczaj są niewielkie i stanowią jedynie uzupełnienie kompozycji. Ważnym elementem takiej boho-choinki są też tradycyjne lub wręcz staromodne lampki w formie świec przypinane do gałązek na klips. 

Choinka w stylu skandynawskim charakteryzuje się minimalizmem i skromnością. Podobnie jak w stylu boho główną rolę grają tu ozdoby drewniane, ale pojawiają się też ręcznie wykonane ozdoby z włóczki. Skandynawowie wieszają na swoich choinkach wszelkie dekoracje ściśle związane z naturą, czyli w formie gwiazdek, śnieżynek, elfów, leśnych zwierzątek, krasnoludków. Chętnie sięgają też po wszelkie symbole zimy, jak na przykład łyżwy czy narty. Jeśli na choince w stylu skandynawskim pojawiają się bombki to najczęściej są białe albo przezroczyste.

Choinka w stylu glamour to jednym słowem wszechobecny błysk! Tak, choinka glamour przede wszystkim błyszczy kolorami złotym i srebrnym, nie mniej dekoratorzy, którzy upodobali sobie taki styl chętnie sięgają również po szarości i pastele. A wybierać jest z czego - odcienie bieli, szampan, blade róże, czy błękity świetnie komponują się zarówno ze złotem i srebrem, a dodatkowo dodadzą drzewku subtelnego charakteru.

:)

 

Sporą popularnością cieszą się również lampki i lampiony na choinkę. Niektórzy kupują niedrogi sznur lampek ledowych, które delikatnie podświetlają kolorowe bombki, akcentując ich atrakcyjność. Inni wolą widzieć na gałązkach wykończone frędzlami barwne lampiony, które wieczorem mrugają wszystkimi kolorami tęczy. Przecież jak wiadomo, odświętnie ustrojona choinka wygląda najlepiej przy zgaszonym świetle, gdy blask lampek mieni się w kolorowych szklanych bombkach. 

Polska tradycyjnie ozdobiona bożonarodzeniowa choinka powinna na szczycie prezentować piękną gwiazdę, która jest pamiątką biblijnej gwiazdy betlejemskiej prowadzącej Trzech Króli do stajenki. W roli gwiazdy sprawdzi się specjalnie ukształtowana bombka, ozdoba wykonana z kolorowej słomy, lub papierowa gwiazda z motywem religijnym. Choinkę w stylu świeckim zwieńczy z kolei elegancki czubek – gładki lub w formie bombki figurki z postacią na przykład św. Mikołaja lub dziadka do orzechów.

Każda rodzina ma swoje ulubione ozdoby na choinkę, które cały rok czekają na swoją kolej. Wspólne dekorowanie radosnego drzewka na Boże Narodzenie to okazja do wspólnej zabawy dla całej rodziny. Ludzie nieraz przez lata potem wspominają, jak wyglądała w ich domu choinka na święta zapamiętana z czasów dzieciństwa.

Odpowiedz

* Nazwa:
* E-mail: (Nie będzie wyświetlony)
   Www: (Adres url wraz z:http://)
* Komentarz:
Przepisz kod