.

Pomysły na dekoracje wielkanocne

Dodane przez      sty 26, 2021     Dekoracje wielkanocne    0 Komentarze
Pomysły na dekoracje wielkanocne

Nieodłącznym elementem przygotowań do świąt wielkanocnych jest dekorowanie domu. Do tego celu wykorzystać można zarówno ozdoby ceramiczne, jak i świece na Wielkanoc, kwiaty czy stroiki. Zamiast kupować gotowe ozdoby tego typu, pokusić można się również o samodzielne ich wykonanie.

Wianki wielkanocne na stół

Jak w zaledwie kilka chwil przygotować efektowny wianek wielkanocny na stół? Do tego celu potrzebne będą: baza z wikliny, sztuczny bukszpan, styropianowe jajka, kolorowe tasiemki, papierowe kwiaty, piórka, farba w spray’u oraz klej na gorąco. Pierwszy etap stanowi ustalenie tego, w jakiej kolorystyce ma być utrzymana taka wielkanocna dekoracja. Mogą to być na przykład różnego rodzaju pastelowe odcienie, takie jak pudrowy róż czy mięta, które kojarzą się z okresem wiosennym. Najpierw pokrywamy wianek farbą w spray’u w wybranym odcieniu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pominąć ten krok i postawić na naturalną wiklinę. Następnie pomiędzy wiklinę wkładamy gałązki bukszpanu w taki sposób, aby pokrył on bazę w całości. Jeśli będzie to konieczne, pomóc można sobie tutaj klejem na gorąco. Kolejny krok to przyklejenie styropianowych jajek i doklejenie pozostałych ozdób - piórek oraz kokardek. Taki wianek będzie się znakomicie prezentować na każdym świątecznym stole, ciesząc oko.

Wianki na Wielkanoc, które ozdobią Twoje drzwi

Jak jeszcze ozdobić można dom czy mieszkanie w okresie wielkanocnym? Kolejna propozycja to wianek na drzwi. Produkty niezbędne do jego wykonania to: słomiany podkład, drut, mech, sznurek, nożyczki, skorupki jajek, plastikowe jajka, piórka, taśma jutowa oraz klej na gorąco. Pierwszy etap tworzenia dekoracji stanowi wykonanie podkładu z mchu. Układamy jego płaty jeden obok drugiego. Z jednej strony słomianego podkładu przewiązujemy go przy pomocy sznurka. Odwracamy wieniec, odcinamy sznurek i mocno go zawiązujemy. Na przygotowanym w ten sposób podkładzie układamy elementy dekoracyjne. Plastikowe jajka nabijamy na kawałek drutu i podklejamy przy pomocy kleju na gorąco. Następnie tworzymy kokardę z juty i przywiązujemy ją do wieńca. Skorupki jajek przyklejamy do podstawy przy pomocy kleju na gorąco. Na środek nakładamy niewielką ilość kleju i umieszczamy odrobinę mchu. Pojedyncze piórka przyklejamy klejem na gorąco obok jajek.

Efektowne stroiki wielkanocne krok po kroku

Do stworzenia świątecznej dekoracji domu z powodzeniem wykorzystać można także wykonane własnoręcznie stroiki wielkanocne. Niezwykle efektownie prezentuje się ten na bazie drewna brzozowego. Jak go zrobić? Potrzebne będą do tego: plaster drewna, miękkie witki brzozy, drucik, sizal, taker, kora, piórka, mech, patyczki, pisanki, lniana kokarda oraz klej. Pierwszy etap stanowi przygotowanie plastra drewna oraz miękkich gałązek. Następnie, drugie z nich obwiązujemy przy pomocy drucika, a następnie przytwierdzamy przy pomocy takera do drewnianego plastra. Kolejny etap stanowi dekorowanie stroika. Do tego celu wykorzystać można na przykład sizal, wijąc z niego efektowne gwiazdka i przytwierdzając je do drewna przy pomocy kleju. Stroik ozdobić można także przy pomocy piórek, kory, patyczków czy naturalnego mchu.

Naturalny stroik, który wykonasz samodzielnie

Kolejna propozycja to stroik na Wielkanoc na stół lub drzwi. W zaledwie kilka chwil z łatwością wyczarować można go przy pomocy następujących produktów: kora, mech, leszczyna, bazie, zielona nitka, jajka przepiórcze, ozdobne piórka, klej na gorąco oraz sekator. Pierwszy etap stanowi stworzenie bazy. W tym celu, przy pomocy leszczyny oraz nici uwijamy grubą podstawę stroika w taki sposób, aby tworzyła ona koło o średnicy około 30 centymetrów. Następnie oplatamy bazę świeżymi baziami, umieszczając je w jednym, wybranym miejscu. Kolejny etap to pokrycie gałązek mchem. Do jego przytwierdzenia wykorzystać można zarówno klej na gorąco, jak i nici. Korę umieszczamy na leszczynie przy pomocy kleju. Na powstały stroik przyklejamy jajeczka oraz piórka.

Oryginalne świece na Wielkanoc

Chcąc w klasyczny i elegancki sposób udekorować stół, do tego celu wykorzystać można świeczki wielkanocne DIY. Do ich wykonania potrzebne będą: skorupki jajek, wosk, bawełniany, cienki knot, blaszki do knota, kombinerki, strzykawka oraz garnek. W pierwszej kolejności rozpuszczamy wosk, nie doprowadzając go do wrzenia. Moczymy w nim kawałek knota. Gdy wosk na knocie zastygnie, kroimy go na kawałki o wielkości około 6 centymetrów. Na jednym z końców knota zaciskamy blaszki. Napełniamy skorupki rozpuszczonym woskiem. Do tego celu wykorzystać można strzykawkę. W momencie, w którym wosk zacznie topnieć, do skorupek wstawiamy knoty z blaszką tak, aby wystawały one na nie więcej niż 0,5 centymetra. Odstawiamy na około 2 godziny.

Najpiękniejsze kwiaty wielkanocne

Jakiego rodzaju kwiaty na Wielkanoc będą się najpiękniej prezentowały na świątecznym stole? Do stworzenia okolicznościowej dekoracji wykorzystać można między innymi żonkile, które rozkwitają w tym właśnie okresie roku. Tym, co je charakteryzuje, jest fakt, że mogą mieć one od 2 do nawet 6 kwiatów na jednym pędzie. W kwiaciarniach znaleźć można wiele różnych odmian żonkili. Do wyboru są między innymi te o pojedynczym okółku płatków, żółte z pełnym kwiatem czy białe z żółtą lub pomarańczową trąbką. Sporą zaletą żonkili jest to, że pięknie harmonizują one z innymi wielkanocnymi dekoracjami, takimi jak na przykład kurczaczki. W roli kwiatów wielkanocnych znakomicie sprawdzać będą się także tulipany, które dostępne są w wielu różnych kolorach i wielkościach. Sprawia to, że na ich bazie stworzyć można zarówno proste, jednobarwne, jak i wielokolorowe bukiety. Następna propozycja to dekoracja na bazie białych lilii, które uważane są za symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Kwiaty te reprezentują czystość nowego życia. Wszystko to sprawia, że stanowią one niezwykle symboliczny akcent dekoracyjny.

Alternatywa dla kwiatów ciętych

Szukając alternatywy dla ciętych kwiatów na Wielkanoc, zdecydować można się na jeden z gatunków cebulowych. Możliwości jest tutaj całe mnóstwo: od narcyzów, przez krokusy, aż po szafirki czy hiacynty. W jaki sposób wykorzystać je do udekorowania świątecznego stołu? Niezwykle efektownie będą się one prezentowały w szerokiej, szklanej misie, której dno wyłożone zostało mchem oraz kamieniami. Bardzo ciekawa propozycja to także bukiet składający się z wierzbowych lub brzozowych gałązek przeplecionych tulipanami, lub żonkilami i umieszczonymi w wazonie.

Efektowne dekoracje na Wielkanoc

Możliwości przystrojenia domu na Wielkanoc są niemalże nieograniczone. Nasza następna propozycja to świąteczna dekoracja w szkle. Znakomicie będzie się ona prezentowała zarówno na stole, jak i parapecie czy komodzie. Do jej wykonania potrzebne będą: bluszcz doniczkowy, keramzyt, ziemia do roślin doniczkowych, plastikowe jajka przepiórcze, piórka do dekoracji, wysuszony mech oraz szklane naczynie. Tworzenie wielkanocnej dekoracji zaczynamy od przygotowania naczynia, w którym będzie się ona znajdować. Może to być na przykład duży słoik lub miska. Na jego dno wysypujemy 3-centymetrową warstwę keramzytu, który pełnić będzie funkcję bazy drenażowej. Następnie wsypujemy podłoże pod postacią ziemi do kwiatów doniczkowych. Zanim przejdziemy do sadzenia bluszczu doniczkowego, należy go nawodnić. Roślinę podlewamy niewielkimi dawkami wody i zraszamy go. W ten sposób zagwarantować można mu doskonałe warunki do wzrostu. Po posadzeniu bluszczu dosypujemy ziemię po bokach, delikatnie ubijamy podłoże, a na wierzchu kładziemy mech. Do ozdobienia dekoracji wykorzystać można zarówno piórka, jak i przepiórcze jajka.

Palma wielkanocna

Żaden wielkanocny stół nie może się obyć również bez palmy wielkanocnej. Stanowi ona symbol Zmartwychwstania Pańskiego i liści palmowych, którymi tłum witał Jezusa Chrystusa w Jerozolimie. Do jej wykonania najczęściej wykorzystuje się gałązkę palmy lub wierzby. Może to być wiązanka żywych lub suszonych roślin. Palma jest święcona w Niedzielę Palmową. Do czynienia możemy mieć z kilkoma jej rodzajami. Jednym z nich jest palma kurpiowska tworzona ze ściętego drzewa, na przykład jodły, które oplata się na całej długości borówką lub wrzosem i dekoruje wstążkami oraz kwiatami. Kolejny rodzaj palmy wielkanocnej to góralska, która nazywana jest także podhalańską. Wykonywana jest ona z witek leszczynowych, wierzbowych lub wiklinowych z dodatkiem jałowca, lub bukszpanu. Bardzo ciekawie prezentuje się także palma wileńska, do której tworzenia używa się papieru, traw oraz wierzbowych witek. Pleciona jest ona z 50 różnych gatunków kwiatów - ogrodowych, leśnych oraz polnych, które zbiera się przez cały rok.

Samodzielne wykonanie palmy wielkanocnej

Jak samodzielnie wykonać palmę wielkanocną? Niezbędne będą do tego: nitka, klej, krepina, obcążki, wykałaczki, nożyczki, tasiemki, drucik florystyczny oraz drewniany drążek. Najpierw ucinamy pasek krepiny o szerokości około 7 centymetrów. Rozcinamy go i zaginamy jego róg. Przytrzymujemy palcem i skręcamy. Powstałe w ten sposób zagięcie przytrzymujemy i ponownie skręcamy. W taki sposób zawijamy cały pasek. Ciasno zwijamy krepinę, tworząc dekoracyjny kwiat. Przewiązujemy całość nitką, robiąc po kilka kwiatków w różnych kolorach. Z bibuły ucinamy pasek o szerokości 7 centymetrów, rozciągamy go, składamy kilka razy i nacinamy. Przykładamy krepinę do wykałaczki, rozpoczynając od góry. Owijamy drążek bibułą. Ucinamy pasek krepiny o szerokości 20 centymetrów, rozciągamy go, składamy kilka razy i wycinamy na kształt liścia. Przyklejamy go do drążka, a w górnej części umieszczamy uprzednio stworzone dekoracje z wykałaczek i krepiny. Z tasiemki wycinamy paski wymiarach 20 × 2,5 centymetra. Składamy je na pół i przywiązujemy do drążka. Pod paskami przywiązujemy rząd kwiatków i zamocowujemy tasiemki. Zabezpieczamy ostatni z nich nitką. Ucinamy 2 kawałki tasiemki, maskujemy nimi nitkę i zawiązujemy kokardę. Taka własnoręcznie zrobiona palma wielkanocna będzie się pięknie prezentowała na świątecznym stole. Włożyć można ją do przezroczystego, szklanego wazonu lub ozdoby ceramiczne.

Odpowiedz

* Nazwa:
* E-mail: (Nie będzie wyświetlony)
   Www: (Adres url wraz z:http://)
* Komentarz:
Przepisz kod